Jak prodloužit životnost řezané kytice
Každý kdo dostane nějakou řezanou kytici, by byl jistě rád, aby mu vydržela co nejdéle čerstvá a svěží. Ale jak toho docílit? Co musíme udělat, aby nám kytice ve váze dlouho vydržela? To si povíme v tomto článku. Vše začíná samotnou přepravou kytice od květinářství. Kytice by měla být zabalena v papíru, aby k ní nešlo světlo a její stonky by měly bít zabaleny do vlhkého obalu. Ten kdo si objednává kytice online pomocí kurýrů, má jistotu toho, že všechny takto převážené kytice online mají veškerou potřebnou ochranu, aby se nepoškodily a samotnou cestu bez úhony vydržely. Kurýři převážejí kytice online ve speciálních obalech, aby byla zajištěna maximální ochrana.
1. rada: Správný řez květin
Důležité je, aby všechny kytice byly správně seřezány. Prvotní řez by měla provést již floristka při vázání kytice a poté bychom je měly seříznout i my doma. Každý druh květiny má jiné požadavky, některé květiny bychom seříznout, když mají ještě poupata, jiné zase až když začínají kvést. V každém případě by se každá kytice měla seřezávat ráno nebo naopak až večer, kdy má v sobě dostatek vody a jiných výživných látek. Každá kytice by se měla seříznout ihned po tím, co ji dostaneme, protože samotný řez rychle zasychá. Z toho důvodu, ikdyž je kytice seříznutá již z květinářství, je zapotřebí ji ještě jednou doma seříznout.
2. rada: K seřezání je třeba kvalitní nůž
Když potřebujeme kytici seříznout, použijeme k tomu ostrý nůž nebo nůžky. Důležité je nikdy kytici nelámat. Samotný řez by měl být dlouhý a hladký, aby kytice mohla přijímat dostatek vody. Po seříznutí bychom květiny měli zbavit všech listů a květů, aby nepřišly do kontaktu s vodou ve váze.
3. rada: Přeprava kytice
Jak jsme již říkali na úvodu, pokud využijeme kurýrní službu a možnost donáška kytic až do domu, máme to bez starostí. Pokud však si jdeme do květinářství osobně, měli bychom dbát na to, aby uvázaná kytice byla z chladných květin vytažených z chladícího boxu, jenž má každé květinářství. Poté bychom měli požádat floristku, aby konce stonků zabalila do vlhkého ubrousku neno plátýnka a poté do igelitového sáčku. Samotná kytice kytic by měla být zabalena do papíru, nikdy ne do igelitového sáčku nebo tašky.
4. rada: Váza
Důležité je nepodcenit výběr vázy, do které kytici vložíme. Rozhodně by váza měla být dostatečně velká, aby se tam jednotlivé květiny nemačkaly. Floristé nedoporučují používat dnes tolik oblíbené keramické vázy, protože ikdyž je důkladně vyčistíme, tak i přesto se v nich drží různé mikroorganizmy, které zajistí to, že kytice dlouho nevydrží a bude ji třeba vyhodit do koše.
5. rada: Čistota
Známé rčení praví, že čistota je půl zdraví a to platí i v případě řezané kytice. Každá váza, do které kytici umisťujeme by měla být naprosto čistá, klidně můžeme při čištění vázy využít také přípravek obsahující chlór a důkladně pak vázu vymýt čistou vodou. Pokud se nám stane, že i přesto jsou květiny povadlé, což se může stát i díky tomu, že je v místnosti, kde je váza s květinou umístěna velké teplo, vložíme kytici na několik hodin do vlažné vody. Ano, vlažné, pokud by byla voda příliš studená, byl by to pro květinu šok.
6. rada: Voda
Další čeho bychom si měli všímat, aby nám kytice co nejdéle vydržela, je dobrá voda. Před tím než vložíme kytici do vody, měli bychom ji převařit a nechat vychladnout popř. odstát. V žádném případě se nedoporučuje používat dešťovou vodu, která je infikovaná různými mikroby a nečistotami. Vodu bychom pak měli měnit nejdéle po třech dnech a stonky před vložením do čisté vody seříznout. Stonky se noří do vody max. 10 cm
7. rada: Teplota místnosti
Kytici bychom měli umístit do chladnější místnosti, nejlépe na chodbu. Důležité také je neumísťovat vázu na přímé světlo, do průvanu nebo do polostínu. Dle rad floristek řezané kytici škodí také blízkost zrajícího ovoce, protože tvoří etylen, který zapříčiňuje uvadání květin.